event burgee venue burgee

Vanguard 15 Nationals 2014

Percy Priest Yacht Club

Final Results

Overall

Sailed: 10, Discards: 1, To count: 9, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Club Boat SailNo BowNumber R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Net
1st Val Smith Heidi Rittenmeyer Chicago Corinthian YC Tardis 1069 33 1 1 1 3 1 7 1 6 5 (30 OCS) 56 26
2nd Cole Allsopp Anne Megargel Severn SA Jenny 1805 23 5 4 4 4 2 4 (7) 1 1 1 33 26
3rd Chris La Borde   Dubai Cat Club Slippery sloop 1332 1 4 2 2 1 7 1 2 (11) 8 5 43 32
4th Matthew Sessions Jack Barton San Francisco YC 1629 1629 18 3 3 (7) 2 4 5 4 4 2 6 40 33
5th Charles Higgins Paige Conlin Fort Worth BC   1819 37 2 7 5 5 6 2 5 3 (12) 2 49 37
6th Ben Quatromoni   Salt Pond YC / RITRA   224 31 6 (8) 6 6 8 3 3 7 4 4 55 47
7th Andy Camarda Markell Pool Chicago Corinthian YC INGHA 2 7 35 9 5 3 8 5 6 8 (12) 9 3 68 56
8th Scott Eisenhardt Theresa Trejo Milwaukee YC HMS Kittywampus 971 38 7 6 13 12 3 (30 DNS) 9 13 3 7 103 73
9th Conor Hawkins Lauren Hawkins Edgewater YC First Tracks 11008 11 13 12 12 7 14 9 (15) 9 7 14 112 97
10th James Carson   HIYC   1008 17 16 13 11 16 13 15 6 5 (19) 10 124 105
11th Lucas Hofmeister Chris Cyrul     ?? 16 (17) 14 16 10 12 12 10 15 6 13 125 108
12th Joseph Groszek Molly Leitch PPYC Cleveland Status 8 15 10 10 17 11 9 16 (21) 17 10 8 129 108
13th Ian Schillebeeckx   Carlyle SA     36 14 9 8 14 10 (30 OCS) 18 18 20 9 150 120
14th Joseph Mello         39 15 15 18 17 11 13 (20) 2 18 12 141 121
15th Michal Osborne   HIYC ??? 1497 12 8 11 15 15 18 14 11 (19) 16 16 143 124
16th Jim Milliman Melanie Yeomans HIYC   155 32 (30 DNS) 30 DNF 10 13 16 18 17 16 11 15 176 146
17th Robert Harrison Ginger Harrison Bluewater Bay SC Shark Bite 1491 24 12 (30 DNF) 9 9 15 30 DNS 19 10 17 30 DNS 181 151
18th Anthony Passafiume Elizabeth Gelder HIYC     3 (30 DNF) 30 DNS 19 18 20 11 14 14 14 11 181 151
19th Mandy Hofmeister Ania Gorska HIYC Polish Princess 1506 5 (30 DNF) 30 DNS 14 30 DNF 30 DNS 10 13 8 22 21 208 178
20th Chandler Owen Won Choi HIYC MUTT 101 22 (30 DNF) 30 DNF 20 20 19 19 26 26 24 18 232 202
21st Mel Smith Ben Smith PPYC   356 8 18 (30 DNF) 30 DNS 19 21 30 DNS 24 20 21 19 232 202
22nd Duane Hatch Anna Hatch HIYC Anna 607 20 (30 DNF) 30 DNS 30 DNS 30 DNS 30 DNS 8 12 22 13 30 DNS 235 205
23rd Lem Stevens Jim Foley PPYC   1938 21 11 (30 DNF) 21 21 17 30 DNS 22 27 30 DNS 30 DNS 239 209
24th Joey Roberts Brian Foley PPYC     40 (30 DNS) 30 DNF 22 30 DNF 22 17 27 25 25 20 248 218
25th Jeffrey Sonsino       612 19 (30 DNF) 30 DNF 30 DNS 30 DNS 30 DNS 30 DNS 25 23 15 17 260 230
26th Darren Cooke Sherri Cooke Fort Walton YC Charlie 404 25 30 DNF 30 DNS 30 DNS 30 DNS 30 DNS 20 23 (31 DSQ) 23 30 DNF 277 246
27th R Steve Jones R. Addison Jones HIYC   1709 9 (30 DNS) 30 DNF 30 DNS 30 DNS 30 DNS 30 DNS 16 21 30 DNF 30 DNS 277 247
28th John Beck   PPYC Mister Mustard 779 4 (30 DNF) 30 DNF 30 DNS 30 DNS 30 DNS 30 DNS 29 28 27 22 286 256
29th Iain Montgomery Christine Cocquyt PPYC None 877 34 (30 DNS) 30 DNS 30 DNS 30 DNS 30 DNS 30 DNS 28 24 26 30 DNS 288 258

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 30
DNSCame to the start area but did not start 30
DSQDisqualification 31
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 30

http://www.ppyc2.org/regattas

http://www.regattanetwork.com/event/9049#_home

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com